Začínáme s paddleboardem. Jedete letos NA VODU?

Vložit článek
Tambo Troja2

První krůčky s paddleboardem a pomoc při výběr vám usnadní článek, který byl sepsaný pro vodácký časopis NA VODU, ten si můžte stáhnout celý v PDF zde: http://www.padler.cz/vydana-cisla/32092-letni-vodacky-pruvodce-na-vodu!-2017-stahujte-zdarma/

PADDLEBOARDING
Na rozdíl od většiny adrenalinových sportů není u paddleboardingu pro začátek nutné chodit do nějakých kursů či platit za instruktora. Začněte klidně návštěvou půjčovny, kde si můžete pádlování vstoje vyzkoušet. Během pěti minut by vám měl zkušený instruktor vysvětlit vše potřebné. Pakliže vás SUP pádlování zaujme, pokračujte výběrem vhodného vybavení.

Jak se na prkno dostat?

Nástup na prkno provedeme buď z mělčiny, nebo mola. Ze začátku je dobré si na prkno kleknout a až poté se snažit postavit. Úplní začátečníci mohou v kleče strávit i delší čas, aby získali jistotu.

Když už si stoupneme, stojíme na prkně s mírně pokrčenými koleny po směru jízdy, kolmo na osu boardu, přibližně na středu prkna a chodidla máme spíše u okrajů boardu. Minimálně na šíři ramen.

Při prvních pokusech o pádlování zjistíte, že přehazovat pádlo ze strany na stranu je náročné a pádlování na jedné straně způsobuje přetáčení boardu. Proto je důležité směr jízdy korigovat. U většiny boardů, které jsou obratné, je třeba přitahovat u špičky. Na přitažení u špičky je nejlepší navázat záběrem vpřed. Zkušeným vodákům se to možná bude zdát pomalejší a nesmyslné, ale skutečně to funguje.

Zatáčíme klasicky kormidlováním u zádi či přitahováním a odlamováním. Pro radikálnější otočení si na boardu postoupíme blíže k zádi, snížíme těžiště a nakročíme si, abychom mohli přenášet váhu z přední nohy na zadní, a tím regulovat zanoření paty boardu.

Praktické cviky, které se budou hodit na tekoucí vodě

Pádlování na obě strany a přes ruku
Časem zjistíte, že je potřeba umět pádlovat na obě strany. Rovnoměrně tím zatěžujete obě strany těla a vyhnete se bolestem zad. Při delších plavbách rozložíte únavu na obě paže. Hlavní výhodu však objevíte při sjíždění jezů a najíždění na vlnu. Také některé vlny se totiž dají rozumně najet pouze z jedné strany a je víc než vhodné mít při nájezdu pádlo na spodní straně vzhledem k proudu.

Pádlování přes ruku je další technika, kterou využijete na opravdu hodně rychle plynoucích řekách.

Přejíždění proudu
Na paddleboardu, více než na lodi, objevíte, že správný náklon je opravdu důležitý. Je dobré si na klidné vodě vyzkoušet, co všechno prkno snese (a co ještě ustojíte). Zjistíte, že jde o nečekaně stabilní plavidlo.

Přejíždění proudu probíhá klasicky jako na lodi, kdy jde o to vychytat ten správný nájezdový úhel, rychlost, a hlavně náklon. Při náklonu je důležité nebát se jít mimo osu prkna, klidně až úplně mimo ně. Přirozeně se při tom stabilizujeme o pádlo (proto je dobré umět pádlovat na obou stranách).

Správný postoj
Na boardu je důležitá i volba postoje – jestli máte nohy vedle sebe nebo mírně za sebou, a také postavení na prkně. Přitom postoj je víceméně individuální záležitostí. Někdo se cítí lépe s nohama vedle sebe, jiný raději mírně nakročí. Platí, že pokud se chystáme přejíždět proud s vlnou, je dobré se postavit více dozadu a mírně nakročit, abychom mohli měnit těžiště prkna jak v příčném, tak podélném směru. Na klidné vodě naopak výhradně pádlujeme s nohami vedle sebe na šíři ramen v těžišti boardu (přibližně v místě, kde je poutko na přenášení boardu).

Sjíždění jezů
Při sjíždění jezů dbáme stejných bezpečnostních pravidel jako u běžných plavidel, jen si musíme uvědomit, že boardy mají flosničky, kterými se můžete snadno zadrhnout. Krom toho, že si můžete poškodit prkno, můžete také poškodit sebe.

Jak se vybavit na SUP?

Nejdřív je tedy potřeba vybrat vhodné prkno. Při výběru prkna je nejdůležitější se rozhodnout, jakým směrem se budou vaše paddleboardové chutě ubírat. Jestli se rozhodnete pro jízdu na vlnách, či dáte přednost v ČR dostupnému kondičnímu či rychlostnímu paddleboardingu. Krotit prkno můžete rovněž na divoké vodě, nebo podnikat na větších prknech několikadenní expedice. Oblíbená jsou i stabilní prkna, určená pro rybaření, či plováky na cvičení jógy.

Prkna pevná (wave-allround)
Jsou podobná surfovým longboardům. Vyrábějí se ve velkém množství tvarů, rozměrů i technologií. Hodí se především na vlny, kde využijete pevnou hranu a nulovou pružnost.

Prkna plastová
Tato prkna jsou určená především na mělké řeky, ale u nás nejsou moc používaná pro vysokou hmotnost a neskladnost.

Prkna nafukovací
Jsou oblíbená pro svoji skladnost, stabilitu a nerozbitnost. Vyrábějí se v několika velikostech a jejich použití je nejširší z celé nabídky. V rychlosti na klidné vodě prakticky nezaostávají za wave-all round boardy, dají se použít i k prvním krůčkům na vlnách a jako doma jsou i na divokých tocích. Díky použité technologii se nemusíte bát, že byste prkno zničili, protrhli apod. Pro začátky bych doporučil právě tento druh prken.

Prkna pevná rychlostní
Svým tvarem připomínají spíše kánoi. Jsou delší a také významně vratší. Určená jsou na klidné vody k rychlostnímu pádlování.

Pádla
Další, co budeme potřebovat, je pádlo. Pádla se liší velikostí listu i tuhostí žerdi. Nejdůležitějším faktorem je délka. Dobrou radou pro začátek je pořídit si pádlo o 20 – 25 cm delší, než je výška vaší postavy, ale v poslední době je trendem používat i pádla kratší. Na klidnější úseky řeky volte pádlo delší, v peřejích a na rychlostní pádlování kratší. Potřebu různých délek lze vyřešit koupí stavitelného vario pádla.

S prknem, pádlem a dejme tomu šortkami si už můžete vcelku vystačit, ale je tu i další vybavení, které byste měli mít. Leash je pomůcka, kterou si board přivážete, aby vám neujel. Jde o praktickou pomůcku především pro vyznavače waveridingu. Na řeku nebo kanál doporučuju uvázat leash někam na tělo, případně vestu, kvůli bezpečnosti ne za kotník. Zpravidla situace umožňuje dohnat prkno po břehu a proto se k němu přivazuji opravdu nerad.

Z další výbavy je určitě dobré pořídit si to samé co využijete na jakékoliv splouvání řeky, tedy kvalitní vodácké boty, helmu, plovací vestu, pumpu v případě, že máte nafukovací board a vhodné oblečení. U něj platí zejména pravidlo, že se neoblékáme podle teploty vzduchu, ale teploty vody, kterou pojedeme.

Vybíráme nafukovací SUP
Nafukovací paddleboardy hrají prim, je jich velké množství tvarů, značek, kvality i velikostí.
Jak vybrat ten správný?

Jako první vodítko by mohla být cena, plovák, který vydrží déle než jednu sezonu a je dostatečně velký se nedá pořídit za 10-13tis. Pokud nemáte dostatečný rozpočet, zkuste se podívat po nějakém bazarovém boardu, který odvede lepší službu.

Velikost – univerzální board pro průměrně velkého člověka by se měl pohybovat kolem rozměru 10‘ x 32‘‘ tedy 300x82cm, zejména šířka je velmi důležitá pro pohodlné začátky, čím bude board užší, tím méně bude stabilní.

Výška – boardy jsou i různě vysoké a čím níže budete mít těžiště tím lépe. Se stoupající výškou boardu stoupá jeho tuhost i při použití méně kvalitního materiálu, proto najdete na trhu většinou vyšší boardy. Ideální výška boardu je 4‘‘-5‘‘, u delších, závodních boardů se díky tuhosti nevyhnete boardu vysokému 6‘‘.

Tvar – zásadní je i tvar, když pomineme speciály na závody, či vlny je zásadní tvar špičky a paty boardu. Špička by neměla mít tvar jako „nanuk“ hůře rozráží hladinu a board jede pomaleji. Pata boardu by zase neměla být příliš úzká, či se zužovat už od těžiště boardu, takové prkno je sice vhodné na vlny, ale na pádlování bude pomalejší a vratší.

Facebookové komentáře

1 Komentář

  1. Marek - 3.7.2017, 11:57 Odpovědět

    Dovolím si článek rozšířit o další podobně zaměřený, kde jsou dobře shrnuté základní informace a druhy:
    https://www.mysticstore.cz/blog/paddleboarding-sport-vsechny-vekove-kategorie/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Vyžadované informace jsou označeny *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>