Prague SUP race & night sprint 2016

Vložit článek
IMG_3975-001
Image00001
Image00002
Image00003
Image00004

Prague SUP race & night sprint 2016
Historicky první paddleboardový závod pořádaný v pražských Žlutých lázních.
Pod záštitou olympijské vítězky Evy Samkové a Tomáše Krause, spolu s 19. Pražským festivalem dračích lodí a celým teamem PADDLEBOARDSHOPu, který převedl svá nová prkna TAMBO, jsme si užili větrnou, ale slunečnou sobotu na březích Vltavy.
Hlavní závod (long distance) se jel prakticky až do centra Prahy a měřil v kategorii race 11 km. Pro kategorii fitness plováků 7 km.
Kancelář pro přihlášky byla otevřena od 11 do 13 hodin. Následoval skippers meeting, kde hlavní stavitel trati a účastník závodu Patrik Hrdina rozhodl, že i přes silný vítr se pojede plná trať závodu. Před závodníky je potřeba smeknout a zároveň vyhlásit, že trať svoji délkou je naprosto ideální a závody v délce cca jedné hodiny pádlování od nás můžete čekat i nadále.
Krátce před 14tou hodinou tak mohl být odstartován hlavní závod, včetně „vrchařské“ prémie na dvoum-stém metru, který zajišťoval automatickou kvalifikaci do večerního sprintu pro 20 nejrychlejších mužů a 10 žen.
Z první lajny startovali rychlostní 14‘ karbonové speciály, kde probíhal tvrdý souboj od samého začátku mezi Vaněčkem, Červinkou, Hrdinou, Rottem a Raabem. Honza Rott po 200m závod ukončil, neb jak sám říká, je vyznavačem spíše kratších závodů a sprinter (pozn. redakce i tak vypadal, jako by absolvoval závod celý  )
Ostatní včetně mnoha jezdců kategorie Fitness pokračovali pod masivem Vyšehradu, kolem Podolské náplavky k Jiráskovu mostu, kde byla první otočka kolem pravého pilíře, jezdci na race i fitness plovácích si mohli vychutnat pohled na Hradčany a Tančící dům, u kterého byla právě zmiňovaná první otočka.
Po celou cestu vál velmi silný protivítr od centra města a tak si v tomto okamžiku mnoho jezdců oddechlo a mohli se začít těšit na Pražský down-wind po cestě zpět.
Fitness plováky svoji jízdu zakončili zpátky ve Žlutých lázních a zaskočili i samotné rozhodčí, v jak výtečném čase zvládli absolvovat svoji trať. U fitness kategorie tak známe pouze přibližný čas prvního jezdce, který byl na úrovni 42 minut a tím byl Matouš Pavlík na iSUP RED 10‘6‘‘. Ženy ovládla jezdkyně ze stejné trenérské dvojice Simona Malkovská.
Race pokračovali dále proti proudu, ale s větrem a vlnami v zádech k jejich druhé otočce kolem ostrova v Braníku. Po dvou kilometrech zpátky proti větru se z vítězství, v cíli před žlutými lázněmi, radoval jihočeský člen klubu BUDE SPORT Tomáš Vaněček v čase 1 hodina 12 minut a 17 sec. Se ztrátou necelé minuty protnul cílovou pásku i Martin Červinka a 2,5min po prvním dorazil David Raab (všichni na plovácích STARBOARD 14‘). Bramborovou medaili vylovil z Vltavy Patrik Hrdina a jako přívěs si za sebou přivezl i vítěze kategorie nafukovacích plováků, závodníka francouzské národnosti Paula Lenfanta.
Vítězkou kategorie žen se stala Marcela Ivánková ze Slovenska (1:29:22) a nafukovací plováky ovládla Marcela Hilgertová (1:39:53). Dlouho trať absolvovaly a zaslouží si obdiv ještě Iva Dundová a Eva Novotná.
Odpoledne pokračovalo autogramiádou Evy Samkové a Tomáše Krause, testováním nových plováků TAMBO, či vyjížďkou na dvou megaboardech od stejné značky, které na akci poskytl Petr Klimbera. Pro příchozí byla i zdarma otevřena půjčovna a taky si mohl každý vyzkoušet, jak se na prkně stojí, případně se i přihlásit do dalšího závodu sobotního dne.
Do večerního sprintu se díky stále větší zimě ale přihlásilo „jen“ 16 odvážlivců, které doplnila Eva Novotná. Ostatní se rozhodli vytvořit skvělou diváckou kulisu a v bundách obsypali celý břeh, aby mohli podporovat své favority během závodu, který se jel za výkonného umělého osvětlení.
Trať byla postavena na 3 otočky s průměrným časem jízdy závodníka 2 minuty. Startovalo se na identických plovácích TAMBO 12‘6‘‘ náskokem z mola. Z prvního kola postupovali 3 ze 4 a v dalších kolech 3 ze 6 až do velkého finále. Plováky jsou opravdu rychlé a tím pádem i vratké. Toto ve spojení se silným větrem a vlnami prověřilo schopnosti všech závodníků včetně konečného vítěze, který předvedl v semifinále parádní koupel hned po neúspěšném náskoku na svůj plovák. Zajímavé kreace předvedl i Petr Hozák, který jezdí na paddleboardu téměř denně, ale úzké rychlostní prkno ho dokonale potrápilo. Miláčkem davu se stal Pavel Vrána, který se nevzdával ani po pátém pádu a ukázal, co je to mít srdce závodníka! Všechny překvapila Eva Novotná, která se mezi muži rozhodně neztratila a ze své rozjížďky s přehledem postoupila. Do finále se ale dostali po lítých bojích jiní a to: Rott, Vaněček, Lenfant, Grošup, Pavlík a Vazač. Vaněček na cílové rovince ještě mohutně dotahoval na vedoucího Rotta, ale ten nakonec o půlku délky svého boardu večerní sprint ovládl.
Po dojetí sprintu si stejnou trať vyzkoušeli ještě 5ti-členné posádky megaboardů a zvítězil, opět velmi těsně, plovák s kapitánem na kormidle Patrikem Hrdinou.
Po ukončení závodu se všichni přesunuli do tančírny Žlutých lázní k vyhlášení výsledků a předání věcných cen od společností: HONOR, JANTEX, HIKO, PADDLEBOARDSHOP, BAMBOO, JOGAATELIER a SAUNIA.
Večírek poté pokračoval až do ranních hodin za účasti paddleboardistů, doprovodu i členů posádek dračích lodí.
Včetně 3 mobilních telefonů si závodníci odnesli ceny v hodnotě několika desítek tisíc korun a my tímto sponzorům děkujeme.
Děkujeme také všem účastníkům a organizátorům za SUPer den a těšíme se na vás na dalších závodech!

Videa zde: http://www.paddleboardista.cz/pbp/video/

Facebookové komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Vyžadované informace jsou označeny *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>