MS Čína – Qingdao předstartovní rozhovor

Vložit článek
72775457_2830210147013357_8477749517947502592_o

Jak jistě všichni víte, tak právě nyní se v Číně koná MS v SUP – paddleboardingu. Naši vlast, tedy tak trochu každého z nás tam reprezentují Ondra Petrák a Kristýna Babiánková, která se bude snažit prorazit v kategorii JUNIORKA. Ondra pilně trénuje, ale Kristýna už má natrénováno dost a dost, a tak si našla chvilku, aby nám o MS něco řekla. Po vzoru Cimrmana se role „vyšetřovatele“ ujal Rotťák.

 

Celý závod můžete sledovat u nás na paddleboardistovi, nebo na stránkách závodu, případně přímé přenosy na kanálu ICF. Ondra Startuje v pátek v 3 ráno našeho času a Kristýna v 5:30 hod.

Upoutávka zde: https://www.youtube.com/watch?time_continue=24&v=WkNnaQf8xA8

Web závodu: https://www.canoeicf.com/stand-up-paddling-world-championships/qingdao-2019

Youtube přenosy: https://www.youtube.com/user/CanoeKayakTV

74168253_1165298943658706_4496188721430790144_n

 

Vyšetřovatel:

Dobrý den, jak se jmenujete?

 

Vyšetřovaná:

Klidně mi tykej jsem přece podezřelá z dobrého umístění na MS a navíc jsme vodáci! Jmenuji se Kristýna Babiánková.

Vyšetřovatel:

Tak tedy ahoj Kristýno, kdy tě poprvé napadlo, že by ses vydala na MS do Číny?

 

Vyšetřovaná:

Ahoj, no na MS se chystám vlastně už třetím rokem. Poprvé bylo MS v Dánsku, ale to se konalo ve stejnou dobu, kdy jsem nastupovala na střední, takže jsem nejela, neb vzdělání je přeci to nejdůležitější. Minulý rok jsem zas nejela proto, že jsem jezdila hlavně na divoké vodě a neměla jsem ani tolik natrénováno, navíc MS na poslední chvíli zrušili. PS: Holil ses v poslední době Honzo?

 

Vyšetřovatel:

Nebuď drzá, ale je fakt, že už jsem se pár týdnů neholil. Jak dlouho ses připravovala? Co všechno přípravy obnášely?

 

Vyšetřovaná:

Celou tuto sezónu jsem brala tak, že se chci dobře připravit na MS. Potřebovala jsem nabrat hlavně nějaké zkušenosti z mezinárodních závodů. Objela jsem tedy některé ze závodů Eurotour. Celou sezónu mi také píše profi tréninkový plán Franc -> Branislav Šrámek. Plán byl spíše směřován k disciplínám sprint a technical race. Tudíž jsme trénovali hlavně intervaly a obrátky. S blížícím MS jsem si dávala pozor hlavně na zranění i na divoké vodě jezdila o něco opatrněji, ale jinak jsem svůj plán nijak speciálně neupravovala.

 

Vyšetřovatel:

Jak probíhala přeprava materiálu, cesty a třeba vyřízení víza?

 

Vyšetřovaná:

Přeprava materiálu bylo překvapivě snadná. Před měsícem byl závod ICF World cup v Německu, kde jsme mohli po závodě nechat co jsme chtěli ve speciálním kontejneru a oni nám to převezli do Číny. Při troše štěstí nám to po závodech zase převezou zpátky do Evropy. S vízy zas byly naopak obrovské problémy, všechno trvalo hrozně dlouho a čínská ambasáda dělala, jakože se jich to netýká. Když už jsme si mysleli, že neodletíme, tak nám na poslední chvíli pomohl Český konzulát v Číně, který ihned zavolal na ten čínský konzulát a vyjednal schůzku. Já jsem nakonec dostala vízum den před odjezdem a Ondra v den odjezdu.

 

Vyšetřovatel:

Kdo celou cestu platí, komu dík?

Vyšetřovaná:

V tomto směru bychom moc chtěli poděkovat Českému svazu kanoistů, který nám moc pomohl s touto cestou a to nejen finančně i slušivým oblečením, ale hlavně administrativně a záštitou, bez nich bychom ani ta víza nedostali. Ale samozřejmě jakožto malý sport si většinu nákladů musíme hradit sami.

 

Vyšetřovatel:

Kdy jste odlétali, kudy a jak dlouho to trvalo?

 

Vyšetřovaná:

Odlétali jsme v pátek 18.10. Nejdříve jsme přestoupili v Paříži, kde jsme shodou náhod narazili na naši kamarádku ze Švýcarska, která jela na MS také reprezentovat svou zem. Všichni jsme pak pokračovali 11 hodinovým letem až na letiště Qingdao. Tam nás vyzvedli organizátoři a odvezli na hotel.

 

Vyšetřovatel:

Co tě na Číně na poprvé mile i nemile překvapilo?

 

Vyšetřovaná:

Jelikož mne před odletem kamarádi spíše varovali, jak to tady vše nefunguje, tak mě tady spíš překvapilo, že to tady tak hrozné není. Hlavně lidé se tu k nám chovají docela mile přestože většina neumí anglicky, mají snahu se dorozumět a pomoct, navíc překladač vše zachrání. To dokazuje i příběh, kdy jsem jeli společně s Mikou z Rakouska taxíkem a on si v něm zapomněl mobil a kreditní kartu. Našli jsme na ulici nějakou paní, která nakonec nějak zavolala a on se ochotně vrátil a mobil i peněženku předal. V hodně ohledech je to tu stejné, jak v Evropě ale přeci je to jiné. Co mě tady ale překvapilo, přestože jsem s tím počítala, bylo jídlo, u kterého mnohokrát nechápu, jak to může vůbec někdo sníst. Rozhodně nejsem fanda kuřecích pařátků, hadů nebo podobných pochoutek. Zajímavé je tu také metro, ve kterém to vypadá jak na letišti, musíte projít rentgenem a prohlídkou než vás pustí dál.

Vyšetřovatel:

Jaké máte ubytování?

 

Vyšetřovaná:

Ubytování máme takové, no vlastně úplně normální. Od pořadatelů jsme měli možnost vybrat ze 3 variant, kde máme lepší ceny. Původně jsme chtěli vzít pro jistotu dražší variantu. Ubytování jsme ale řešili na poslední chvíli a tam už nebylo místo a ani nám neodpovídali. Proto jsme nakonec šli do levnější varianty. Jediný mínus je, že jsme 15 minut autobusem vzdálený od závodního areálu. Naštěstí nám sem jezdí autobusy od pořadatelů.

 

Vyšetřovatel:

Co spánek, vyrovnala jsi se s posunem?

Vyšetřovaná:

Já jsem s ním měla docela potíže, pozdě jsem chodila spát a ještě později vstávala. Hodně lidí tady kvůli tomu bere prášky na spaní. Já jsem se s tím nakonec nějak vyrovnala sama a prášky si nechám na stáří. Navíc můj závod je o 2,5 hodiny později než Ondrův, tak si budu moci i v pátek trochu přispat.

 

Vyšetřovatel:

Máte dobrou stravu a tréninkové prostředí?

 

Vyšetřovaná:

Tréninkové prostředí je tu super. Máme dobré zázemí, kde máme uskladněné naše boardy. Se stravou tady nějak bojuju. Hodně často se tu však dá najít restaurace evropského stylu, kde se dá sehnat něco pro nás normálnějšího.

 

Vyšetřovatel:

Co ostatní teamy? Kdo má nejlepší zázemí?

Vyšetřovaná:

Nejlepší zázemí to zatím vypadá má tým Řecka. Který přijel společně i s šéfem jejich federace a trenérem. A samozřejmě Číňani. U kterých je vidět na můj vkus až přehnaná disciplína a kázeň. Mnoho týmů jsem však ještě neviděla.

Vyšetřovatel:

Jaké disciplíny tě kdy čekají?

Vyšetřovaná:

Zítra, v pátek se jede long distance v 9:00 pro dospělé (18km ) a v 11:30 junioři (12km), v sobotu pak sprint a v neděli technical race.

Vyšetřovatel:

Kdo je papírově nejsilnější, jak vidíš svoje šance na umístění?

Vyšetřovaná:

Nejsilnější jsou samozřejmě Australani, Novozélanďani, Američani nebo Brazilci a podobné přímořské země. Tento rok však bude zajímavé sledovat boj mezi těmito profi paddleboardisty a olympioniky z kanoistických disciplín. Jelikož se tady ukázalo mnoho olympijských medailistů i z minulé olympiády z kanoistiky. Na moje umístění jsem fakt zvědavá, jelikož je tady spoustu dobrých juniorek například z Nového Zélandu, Japonska nebo moje konkurentka z Eurotour Němka Hannah Leni Krah.

 

Vyšetřovatel:

Věděla jsi, že se jede na MS i s nafukovacími plováky? Nedivil bych se u tebe, kdybys chtěla jet obojí.

 

Vyšetřovaná:

Ano vědela jsem to ale i tak první den jet 12 km long distance a pak ještě to samé nafukovačky je nesmysl když máš pak jet další závody. Takže jsem nad tím ani moc nepřemýšlela. Chci být ready hlavně na sprint a tech race!

A nyní se dostáváme k paradoxu čistě Cimrmanovskému, kdy se role vyměnili:

Vyšetřovatelka:

Proč ty jsi vlastně nejel na MS s nafukovacím prknem s námi?

Vyšetřovaný:

No to je zajímavá otázka. Řekněme, že jsem celou sezonu pilně trénoval, ale na závodech na Vranově jsem nepodal takové výsledky, které by mne přesvědčili v tom, že se mám vydat do Číny. Navíc shodou náhod zítra odlétám na vlny, kde se hodlám pilně vzdělávat v jejich sjíždění a jak jsi sama říkala, vzdělání je přece to nejdůležitější!

Vyšetřovatelka:

No dobře, tak tedy příští sezonu lépe a začni s tréninkem dřív než v srpnu! Děkuji ti za rozhovor.

 

Zmatený Rotťák neví jestli má odpovídat, nebo se ptát:

Já také děkuji za tvůj čas a držíme ti všichni palce.

 

Uf..už jsem se bál dalších otázek, načež se z tréninku vrátil o něco dříve Ondra. Tomu jsem tedy položil stejné otázky, ale raději civilněji, přeci jen je to muž a vyšetřování by se mohl bránit i silou. Vzhledem k jeho tréninkům rozhodně větší než velkou.

74209846_923342508034862_2178920699777777664_n 73141599_882156395549681_3888902774095609856_n

Ahoj Ondřeji, kdy tě poprvé napadlo, že by ses vydala na MS do Číny?

Ahoj, s tou myšlenkou jsem si tak nějak pohrával celou sezonu, ale prvotně záleželo na tom, jak se mi bude dařit. Sezona se celkem vydařila a finální rozhodnuti proběhlo po závodě v Scharbeutz kde jsem si nevedl úplně nejhůř, ale taky jsem cítil že jsem nepředvedl úplně top výkon tak chci sezonu uzavřít nějakým pěkným výsledkem tady v Číně.

Jak dlouho jsi se připravoval?

Příprava probíhala konstantě celou sezonu, ale takový menší soustředěni jsem si udělal po závodech na Chiemsee, tak doufám, že to k něčemu bylo.

Měl jsi nějaký speciální tréninkový režim?

Speciální tréninkový režim nemám, ale když zrovna nemám denní službu v práci což bývá můj volný den, tak chodím dopoledne běhat a odpoledne nějaký trénink na vodě, občas se tam vejde i nějaká posilovna.

Jak probíhala přeprava materiálu, cesty a třeba vyřízení víza?

Po závodech v Scharbeutz jsme poslali pádla a boardy přímou linkou směr China a klaplo to. Víza byla dost punková,  ale díky Kristýně to klaplo.

Kdo celou cestu financuje, komu patří dík?

Velké dík patří ČSK,  který nám dost pomohl s letenkami, pojištěním atd ,což je super. Finanční podporu jsem dostal od kluků z advokátní kanceláře Pech, Matas, Hobl čehož si nesmírně vážím. Dík patří také Petrovi Cemperovi, který mi zapůjčil NSP Carolina, perfektní prkno do těchto podmínek. Velký dík taky Mysticstore.cz, kteří mě vybavili, abych nezávodil nahý.

Kdy jste odlétali, kudy a jak dlouho to trvalo?

Odlétali jsme v pátek 18. října z Prahy, s krátkou zastávkou v Paříži.   Pak  Primark do Qingdaa.  Dalo by se říci cesta na pohodu. Business class to nebyla, ale dalo se to.

Co tě na Číně na poprvé mile i nemile překvapilo?

Nepříjemné byly imigrační záležitosti na letišti. Hned po příletu, bylo naopak milé, když na nás čekal transport přímo do hotelu. Ubytování a jídlo se dalo.

Co spánek, vyrovnala jsi ses s posunem?

Já se s tím vyrovnal překvapivě dobře. Až na jednu probdělou noc to bylo v pohodě.  Jídlo bylo jiné, ale museli jsme se přizpůsobit a také jsme měli nějaké zásoby, jako sušenky na horší časy

Jaké máte podmínky pro trénink?

Podmínky pro trénink a celkově závodiště je such a good point SUPer. Rozdíl mezi jednotlivými teamy moc není, snad jen, že někteří bydlí blíž závodišti, než my, ale je je to jen 10 minut autobusem.

Kterých disciplín se budeš účastnit?

V pátek pojedu 18 km long distance a v sobotu nás čekají sprinty ve stejných drahách jako kanoisty na olympiádě, to jsem ještě nezkoušel, tak uvidíme a v neděli technical race s beach startem i finišem.

Kdo je favoritem závodů, kde se vidíš v pořadí?

Nejsilnější team tu mají Australané, mezi kterými bych hledal favority, stejně tak team Itálie a maďarští bratři v triku. Rád bych se porval o TOP 10, ale budu spokojený i s TOP 20. Budu se muset poprat s podmínkami na které nejsem z našich končin zvyklý. Každopádně tam nechám ze sebe úplně všechno!

Koho bys chtěl do ČR pozdravit?

Všechny hodný lidi! Speciálně ty z plzeňský záchranky!

(U záchranářů v Plzni Ondra pracuje)

Paráda díky, za rychlý rozhovor a držím palce na zítra.

72357087_3232701773438105_677150720050331648_n

Facebookové komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Vyžadované informace jsou označeny *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>