Mistrovství Evropy Lofer 2016

Vložit článek
14359046_1075737069147842_1009743375121464512_n
DSC_1058
DSC_1064
DSC_1089
DSC_1096

Po loňském vydařeném závodě v Rakouském Loferu se rozhodli organizátoři závod ještě zvětšit a vylepšit a tak jsme se v roce 2016 mohli v Loferu zúčastnit mistrovství Evropy na divoké vodě v disciplínách Technical race (rozuměj slalom), sprint a cross.
Závod byl naplánován od pátku do neděle 16. – 18. září, leč po dohodě na místě s organizátory se rozhodli přesunout vše až na víkend, kdy dorazili i jezdci, kteří museli v pátek do práce. Rotťák s Grošákem dorazili potrénovat už v pátek po obědě. Saalach měl spíše nižší stav a tak byla trať lehká, ale velice technická. Na noc byl hlášen intenzivní déšť, tak jsme čekali, že v sobotu budou průjezdy sice lehčí, ale celkově bude vše rychlejší.
Čekalo se ještě na příjezd Honzy Šestáka a Jakuba Zímy. Zíma nedorazil, ale díky zrušenému závodu v Bratislavě rozšířili české řady ještě Patrik, Kikina, Tribitka a Albey + servisman Petr.
Ráno jsme se probudili do deštivého dne a šli se nedočkavě podívat na vodní stav. Saalach nás překvapil svojí mohutností, vydali jsme se na trénink a po holčičí rozplavbě jsme rozhodli, že holky zůstanou na slalom na břehu a kluci si budou muset dávat bacha, aby nezaplavali. Řeka dál a dál nabírala na síle, až byla kolem poledne o cca 1,5m výše než v pátek. Po několika rozplavbách a záchranné akci pro Švýcarského závodníka organizátoři rozhodují, že už je to opravdu moc a že závod přesuneme pro větší bezpečnost o pár kilometrů výše do kempu Grubhof a pojedeme rovnou cross.
Cross by na české poměry opravdu dlouhý (cca 300 m + bojky), startovalo se přímo z vody, tak, že jezdci stáli v proudu špičkami po proudu a na povel 3-2-1-START (někteří bohužel dříve) nastoupili na plováky a jeli cca 80 metrů k první protivodné bóji. Poté následoval přeběh kolem vlajky na břehu, další protivoda, povoda a cíl opět s výběhem na břeh. Jelo se 7 heatů po 6ti a poté přes další kola až do osmičlenného finále. Holky jely své finále rovnou v počtu 5ti kousků. Po startu vedla sice týmová jezdkyně Fanaticu z Německa ale na první otočce Tribitka ukázala českou školu ww, závodnici si nekompromisně odstavila od bóje a první místo už uhájila až do konce. Kikina bohužel po pádu závod nedokončila.
Mezi muži naši favorité postupovali stále dále a dále Patrik, Šestoň a Grošák bohužel i přes předvedené velmi kvalitní výkony do finále nepostoupili. Ve finále jsme tak za chlapi mohli vidět Tomáše Vaněčka a Honzu Rotta, ze zahraničí například Rakouskou star Petera Bartla, za Německo se pral Mario Stecher, nebo Valentin Illichman. Po startu se vedení ujal Bartl, následovaný Rottem. Bartl pádluje rychle, ale bójku lehce podjel a tak jej Rott odeslal směr břeh a ujal se vedení, svůj náskok nakonec zvýšil asi na 50 metrů a s velkým přehledem tak ovládl svoji oblíbenou disciplínu CROSS. Vaněček po lítých bojích zakončil na kvalitním 4. místě.
Od 17 hodin byl naplánován long distance race, který byl dlouhý cca 4km s cílem shodným se sprintem a letmým startem. Na celý závod byla dost netradiční omezení a tak zatímco v technických disciplínách bylo možné používat plováky do délky 11‘ na long distance race byl limit 12‘ tedy naše oblíbené 12‘6‘‘ x 26‘‘ jsme museli nechat na břehu.
Po startu se na prvních pozicích usadili neznámy rychlík s JP 12‘, Rott a Bartl. Rotťák však v rámci head to head souboje s Bartlem předvedl krásný držkopád, který jej poslal hluboko do středu závodního pole. S sebou vzal ještě další minimálně 4 závodníky a otevřel tak cestu stále více se prosazujícímu Vaněčkovi. Ten předvedl parádní stíhací jízdu a postupně odstavil všechny závodníky a long distance závod vyhrál. Pozornost si zaslouží i další borec z jihu, Honza Šesták, který se probíjel celou cestu závodním polem. Na poslední bóji se mu povedlo předjet 5 jezdců najednou a dokončil tak těsně za Vaněčkem na krásném druhém místě.
Na druhém místě dokončila mezi ženami závod Kristýna Babiánková a na to, že je této slečně teprve 14 let předvedla skvělé výkony na divoké vodě a myslím, že o ní ještě hodně uslyšíme.
Pro stále se zvyšující vodní stav se organizátoři rozhodli celý závod ukončit už v sobotu večer. K vyhlášení výsledků jsme se sešli tradičně ve stodole v St. Martinu, tedy kousek od kempu Grubhof.
Celkové skóre České výpravy 1-1-1-2-2 tedy tři tituly MISTRA/MISTRNĚ a dvě druhá místa jsou pro českou školu WW velmi dobrou vizitkou.
Velké oblibě se těšila i pádla a plováky od Patrika Hrdiny a Honzy Rotta zn. TAMBO, která na divoké vodě předvedli svoje kvality a našla si zájemce i v zahraničí. Je vidět, že v divoké vodě mají Češi co nabídnout jak na břehu, tak na řece.

Facebookové komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Vyžadované informace jsou označeny *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>