MČR v paddleboardingu pod záštitou ČSK – Lipno 2018

Vložit článek
20180826-132212_0641-mcr-sup-paddleboarding-lipno-den-II
DJI_0221
DJI_0223
DJI_0224
DJI_0227

Již poněkolikáté hostila lipenská přehrada vrcholové závody v SUP – paddleboardingu, ale poprvé se tyto závody mohly pyšnit označením mistrovství České Republiky!
Záštitu nad touto akci převzal Český svaz kanoistiky, a tak se vítězové letošních závodů nesmazatelně zapíší do kronik vodáckého sportu u nás.
Lipno je krásné, ale také umí být pěkně kruté a o posledním srpnovém víkendu mělo dle předpovědí ukázat právě svoji odvrácenou tvář, kdy se po týdnech veder přihnal do České kotliny studený vzduch a ten se na Lipně měl projevit v plné síle. Teploty mezi 9°C a 17°C však nemohly odradit tisíce vodáků, kteří se na jih sjeli, aby si užili sportem nabitý víkend. Po celý týden probíhal v kulisách šumavské přírody Lipno sport fest a o víkendu se přidaly další akci jak na jezeře, tak pod hrází. Diváci tak mohli vidět o víkendu líté boje mezi veslaři od Nové Pece, přes běžce a paddleboardisty v Lipně Nad Vltavou, vodní slalomáře, raftaře a sjezdaře pod hrází až po extrémní kajakáře na divokých peřejích pod Čertovou stěnou.
My se zaměříme na stojící borce, kteří si dali dostaveníčko na hlavní pláži v Lipně N.V.
Team organizátorů z BUDE SPORT ČB připravil dokonalé zázemí jak pro sobotní disciplíny Technical RACE a night sprint, tak pro nedělní Long distance. Přes nepříznivou předpověď se na Lipno dostavila bezmála padesátka závodníků napříč kategoriemi. V sobotu mohli organizátoři děkovat štěstěně. Závod technical race proběhl za příjemného, polojasného počasí a hlavně bez deště!
Jako první se vydali na okruh dlouhý lehce přes 1km, ale plný otočných bójí děti a junioři, mezi těmi si s tratí nejlépe poradil Jan Šesták (r. 2005) druhý byl Matyáš Soukup (r.2007) na bednu vystoupil i třetí Antonín Šrámek (r.2006).
Další na startu byly ženy, které museli ujet kola 4! Díky sílícímu a velmi nárazovému větru zde probíhaly důležité momenty již před startem. V tvrdých podmínkách nebylo snadné rozhodnout se, zda vzít plovák točivý a stabilní, nebo naopak vratký a rychlý. Nejlepší volbu a přípravu měla Kristýna Babiánková, která zvítězila na nafukovacím plováku TAMBO 14‘ x 24‘‘ o třídu a tak dokázala, že volba vratkého, ale rychlého prkna byla tou nejlepší. Opačnou taktiku zvolila Lenka Tůmová, která naopak osedlala plovák TAMBO 10‘5‘‘ x 32‘‘ na Kristýny skalp sice pomýšlet nemohla, ale celou cestu se přetahovala s Lídou Rychtarovou s TAMBO 14‘ x 27‘‘, kterou nakonec udolala a divákům tak holky předvedly skvělou show, kdy po větru na rovinkách získávala Lída, na obrátkách naopak mocně dotahovala a předjížděla Lenka.
Poslední na startovním roštu se seřadili muži, zde se očekával tvrdý souboj mezi Branislavem Šrámkem a Tomášem Vaněčkem. Očekávání se naplnila do posledního. Tomáš s Braněm si šly celou dobu takříkajíc po krku. Z celého souboje nakonec vyšel lépe právě Šrámek. Třetí flek pro sebe urval mladý Ondřej Petrák.
V podkategoriích Hobby a sport zvítězili:
Václav Dubský
Ondřej Ošmera
Markéta Pášová

Vyhlášení proběhlo na hlavním podiu hodinu po dojetí závodu. Závodníci získali hodnotné ceny od sponzorů, diplomy a medaile od ČSK. Pár chvil po vyhlášení se dostavil déšť, který srazil již tak nízké teploty ještě hlouběji. Po poradě a zvážení rizik byl letošní night sprint zrušen. Závodníci tak mohli regenerovat v místím aquaparku a chystat se na nedělní závod v long distance. Někteří využili volna i k sledování závodů pod hrází, případně se sami pustili do divokých, čertových proudů. Večer se tvrdé jádro SUP party sešlo na párty v Loučovicích, kde mnozí vydrželi až do ranních hodin.
Neděle navzdory předpovědím přivítala jasnou oblohou a teplotami, při kterých člověk nezmrzl, ale také se moc nezapotil. Trať vedla kolem králičího ostrova a byla 3 km dlouhá pro juniory, 4 km pro hobíky na krátkých prknech, 8 km pro sporťáky na dlouhých nafukovacích prknech a 12 km pro závodníky kategorie elite na karbonových speciálech. Vítr už nebyl tak silný, na trati byla v podstatě jen jedna obrátka, a tak všichni volili ty nejrychlejší – nejvratší plováky, které měli k dispozici. Absolutně nejrychlejším byl opět Branislav Šrámek, který sedlal STARBOARD 14‘ x 21‘‘ v závěsu za ním dorazil mladý Ondřej Petrák a třetí místo bral Tomáš Vaněček (oba STARBOARD). V mužské kategoii elite je nejpatrnější vzestup úrovně českých stand up pádlerů. Špička se začíná velice vyrovnávat. O druhé až třetí místo se bojovalo až do samotného konce. Branislav Šrámek dokázal poodskočit na obrátce ve druhém okruhu a díky následnému taktizování v boji o druhé místo se jeho náskok již pouze zvětšoval. Umístit se na bedně bude tak stále těžší a těžší. Hobbíky dotáhl do cíle Ondřej Ošmera, následovaný Židlickým a Mládkem. V kategorii sport se radovali Dubský, Šmíd, Šulc. Kategorie sport (dlouhé nafukovací plováky) je přestupní stanicí mezi elitu a nutno dodat že letos tou nejlépe obsazenou!
Mezi ženami byl souboj snazší, neb Kristýna pro bolavá záda vzdala nedělní souboje. První tak cílovou Long distance pásku protnula Lenka Tůmová, následována Klárou Krejčíkovou a Zuzanou Klopacz. Hobbíky ovládla Markéta Pášová.
Mezi dětmi probíhal těsný souboj zejména na druhé a třetím místě mezi Janem Šestákem a Antonínem Šrámkem. Z tohoto boje vyšel nakonec o 6 vteřin lépe Šesták. Oba se však museli sklonit před Oliverem Šmídem, který protnul pásku o víc jak 4 minuty dříve, a tak se mohou muži těšit v následujících letech na stále tvrdší a tvrdší soupeře.
Opět vyhlášení po dojetí závodu a po 14hod už se mohli všichni chystat domů. Ne tak členové BUDE SPORT, kteří balili za pomoci většiny závodníků dlouho celý svůj cirkus. Díky patří tak zejména jim a to za nadšení pro sport, profesionální přístup a péči od střechy nad hlavou, přes výtečné domácí pochutiny (ano podávala se káva i buchty) až ceny, které společně se sponzory nachystali. Nakonec je nutné zmínit kvalitní registrační a výsledkový servis tohoto českobudějovického klubu.
Těšíme se tak, že se na Lipně sejdeme příští rok zase, bude nás víc a slunce bude svítit a pálit celý víkend.
Galerii od amatéra Rotťáka najdete přímo zde, Ty profi od Jany Volkové na její stránce:
Sobota: https://janavolkova.smugmug.com/Firemni/2018/20180825-mcr-sup-lipno/n-dRQ9t9/
Neděle: https://janavolkova.smugmug.com/Firemni/2018/20180826-mcr-sup-lipno/n-grRPMj/

20180826-132212_0641-mcr-sup-paddleboarding-lipno-den-II

Facebookové komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Vyžadované informace jsou označeny *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>