Historie počátků paddleboardingu

Vložit článek
http2.bp.blogspot.com

Historie počátků paddleboardingu se datuje kolem roku 1960 kdy instruktoři surfingu z Havaje pádlovali na svých longboardech s fotoaparáty na místa, kde turisty učili surfovat a fotografovali je při jejich počínání. Pádlovat na surfovém prkně, však již napadlo domorodce z Velikonočních ostrovů o mnoho dříve. Hlavní odlišností novodobého paddleboardingu je, že jezdci už nevyhledávají jen vlny, ale prkna používají i na řekách a jezerech k prostému kondičnímu tréninku. S tímto začala nejspíše kolem r. 2000 parta lidí kolem Dave Kalama, Brian Keaulana, Rick Thomase,… kteří mají paddleboard jako alternativu, když nejsou pro surfing ideální podmínky. Po několikaleté odmlce do roku 2007 a počáteční nedůvěře v masové rozšíření, se na tento sport zaměřily firmy Starboard a Naish a zavedly produkci paddleboardů do sériové výroby. Od roku 2009 zažívá paddleboarding raketový vzestup nejprve v Americe a poté i v ostatních částech světa. Nyní je nejrychleji se rozvíjejícím vodním sportem na světě. Věnuje se mu široká masa lidí od surferů, windsurferů a později kanoistů a kajakářů až po jezdce pro které je to jejich první boardový, nebo vodní sport. Paddleboardingu se věnuje jako kondičnímu tréninku i mnoho cyklistů (Alberto Contador), fotbalistů (příkladem je německý fotbalový reprezentační tým, který využil paddleboard pro fyzickou přípravu před MS 2010) ale i rekrečních sportovců, kteří v něm objevili vášeň. Paddleboardu se věnuje i mnoho celebrit, jako Pierce Brosnan, Cindy Crawford, Jennifer Aniston, Kate Hudson, Lewis Hamilton, Rihanna, etc.

Paddleboarding je v ČR k dostání od roku 2009 zásluhou firmy Starboard. Od roku 2010 jsou k mání i velmi odolná nafukovací prkna RED, což vzhledem k ceně a jejich praktické nezničitelnosti umožnilo zkusit si tento sport i široké veřejnosti. Prvním centrem kde bylo možné si paddleboard zapůjčit byla Loděnice Lipno 2000, která již v létě 2010 pořídila první plováky na půjčování. Od sezony 2011 jsou v ČR k dostání paddleboardy i od jiných firem jako Naish, JP,etc. V sezoně 2012 se vynořila spousta dalších prodejců a vzrostl i počet míst, kde se dá paddleboard půjčit. Od roku 2013 se do tohoto sportu vrhají další a další výrobci a snad již každá uznávaná značka ve světě vodních sportů má v nabídce i nějaký paddlboard a rovněž většina půjčoven je vybavena aby mohla uspokojit četné zájemce o tuto kratochvíli. Nejdostupnější pro Pražáky je ta v YC CERE pod Vyšehradem.

V sezoně 2013 se jel již celorepublikový seriál závodů jak na divoké, tak klidně vodě. Pro sezonu 2014 se seriál závodů ještě rozšířil a i kvalita jednotlivých jezdců se stále zvyšuje, několik jezdců se zúčastňuje i zahraničních závodů.

Nejobsazenějším závodem sezony je vždy tradiční Krumlovský maraton, který se jede začátkem října a je velkou sportovní i společenskou událostí.

Facebookové komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Vyžadované informace jsou označeny *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>